Co je to endobariéra?

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny představili nový způsob léčby nadváhy u pacientů s cukrovkou II. typu. Bez nutnosti uspání do pacientova tenkého střeva zavedou půlmetrový plastový „rukáv“. Ten zamezuje vstřebávání živin.
„V současné době počítáme s touto léčbou pro obézní diabetiky. V budoucnu by ale mohla sloužit i pro léčbu samotné obezity,“ upozornil gastroenterolog IKEM Marek Beneš.

Systém se nazývá Endobarrier a lékaři s jeho pomocí léči pacienty od srpna. Zatím jej v těle má čtveřice lidí s cukrovkou II. typu. Lidí s touto nemocí přitom v Česku rok od roku přibývá. Nyní má diabetes II. typu diagnostikováno 800 tisíc lidí včetně prezidenta Miloše Zemana (více o Zemanově diagnóze čtěte zde).

Přednosta hepatogastroenterologické kliniky IKEM Julius Špičák také upozornil, že v Česku trpí obezitou či nadváhou každý druhý člověk. Obezita přitom není jen problém vzhledu. „Jsou s ní spojená kardiovaskulární onemocnění, ortopedické, kožní komplikace, jaterní selhání, nádory a především diabetes,“ připomenul Špičák.

Jak to funguje

Plastové „střevo“ a jeho kovové uchycení se do lidského těla dostává složené v kapsli. Tu lékaři zavedou přes ústa na začátek tenkého střeva. Právě tam dochází k míchání trávících enzymů a žluče. Plast tomuto procesu sice nebrání, protože ale potrava není v kontaktu s tenkým střevem, nedochází ke vstřebávání živin. To vede k tomu, že člověk hubne. Pomůcka také zlepšuje reakci těla na inzulin.

Pomůcka připomíná odolné igelitové „střevo“. „Rukáv“ je vyrobený ze silikonového plastu, který nedráždí trávicí systém. Plast se kotví pomocí kovové obruče k horní části tenkého střeva. Léčebná pomůcka má 60 centimetrů, tenké střevo zhruba tři až pět metrů. „Plastový rukáv kopíruje průměr tenkého střeva. Nic se nezužuje,“ upozornil Beneš.

Endoskopický zákrok, kdy je plast pod rentgenem do těla zaveden, trvá zhruba 20 minut. Pacient při něm není v anestezii, systém se do těla vkládá skrze ústa a jícen a lékaři nepoužívají skalpel.

Plast v těle pacienta zůstává půl roku až rok. Váha pacienta se za tu dobu může snížit až o 30 procent. Poté jej lze jednoduše odstranit, aniž by opět byla potřeba anestezie.

„Metoda je velice efektivní pro léčbu obezity a cukrovky II. typu. Právě u této nemoci se pacient točí v bludném kruhu. Měl by zhubnout, ale cukrovka mu to nedovolí. To, že není hubenější, zase zhoršuje cukrovku,“ upozornil gastroenterolog.

Příznivý efekt přetrvává i po vynětí „rukávu“

Jana Hejlová, která si vyzkoušela novou léčbu obezity.

Jana Hejlová, která si vyzkoušela novou léčbu obezity.

Mezi prvními, kdo Endobarrier vyzkoušel, je také 49letá Jana Hejlová. „V těle pomůcku vůbec necítím. Ani si neuvědomuji, že ji tam mám,“ uvedla pacientka. „Byla jsem těžká diabetička, po zákroku mi odebrali část inzulinu, některé léky. Dala jsem dolů sedm kilo, z toho tři tuku, v pase mám méně o deset centimetrů,“ popsala s tím, že nemoc se jí před zákrokem nedařilo zvládat ani za pomocí diety.

Ne všichni pacienti však léčbu snášejí podobně. Podle Beneše velmi malá část z nich uvedla, že je obruč, která „rukáv“ kotví, v těle tlačí. Lékaři jim proto plast vyňali. Žádné jiné komplikace však s léčbou nejsou. Jen zpočátku se musí pacient vyhýbat hůře stravitelným potravinám (například kysanému zelí), ale to časem pomine. Odborníci se nicméně pacienty snaží přivést ke zdravému stravování, protože nově představená pomůcka nemůže v těle zůstat navždy.

Evropské lékaře však překvapilo, že i po jejím vynětí příznivý efekt na onemocnění přetrvává další měsíce až léta. Proč, to přesně zatím nevědí. Připisují to mimo jiné působení hormonů zvaných inkretiny, které napomáhají hubnutí.

V Česku zatím léčba plastovým „střevem“ není oficiálně registrovaná a IKEM ji používá v rámci klinického experimentu. Do konce příštího roku by ho lékaři chtěli vložit do střev celkem čtyřiceti lidí.

Pomůcku vyrábí americká firma. Cena jedné je nyní tři tisíce eur (77 tisíc korun), postupně by však měla výrazně klesnout. V Evropě už je systém registrován. Kromě IKEM jej zatím používají lékaři z dalších devíti zdravotnických center.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/nova-lecba-obezity-u-lidi-s-cukrovkou-v-ikem-fe6-/domaci.aspx?c=A130905_095816_domaci_hv

5 komentářů u “Co je to endobariéra?

  1. Dobrý den,
    prosím o bližší info ohledně případné instruktáže k zavedení endobarrieru.
    Děkuji, dr. Janíček
    chirurgicko-gastroenterologická ambulance,
    pol. Bechyňova 3, Praha 6

  2. Dobrý den,chtěla bych se zeptat pokud to zabranuje tzv.přijetí cukru, tuku,a ostatních složek do těla, tak jak člověk dostane do sebe živiny nutné pro život?Infuzí?Předem děkuji za odpověd Jurdová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *